کتابخانه مجازی الفبا
ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی PDF
کد خبر : 200676
تاریخ انتشار : 1 خرداد 1399 18:3
تعداد مشاهدات : 1602

واژه نامه الفبا

کتابخانه مجازی الفبا جمع اوری معادل های پیشنهاد شده تخصصی توسط مترجمان معتبر را آغاز کرده است.دیر زمانی است که معادل های پیشنهادی مترجمان و اندیشمندان در انتهای کتاب های ترجمه شده به صورتی پراکنده وجود دارد. گاه این معادل ها مورد مناقشه بوده است و گاه قبول عام یافته است. در این بین اما در دسترس بودن این واژگان به صورت یکجا یقینا برای محققان و مترجمان، مغتنم خواهد بود امری که تاکنون صورت نگرفته است.

الفبا با رجوع به کتب مترجمان و اندیشمندان مشهور، از جمله عزت الله فولادوند، جلال الدین مجتبوی، احمد آرام، علی مراد داودی ، محمد علی فروغی، میرشمس الدین ادیب سلطانی و دیگران این پروژه را آغاز کرده است و با ایجاد این درایه در درختواره خود به تدریج در حال بسط و توسعه این بخش از وب سایت است.

البته باید گفت در اینجا مشکلاتی نظری نیز وجود دارد. به عنوان مثال آیا می بایست این واژگان را به صورت موضوعی طبقه بندی کرد یا به لحاظ شخص پیشنهاد دهنده؟ یا اینکه همه آنها را در کنار یکدیگر نمایش داد؟ بدون شک هر کدام از این راهها دارای مزایا و معایبی است . اما باید توجه داشت که در امری مانند تهیه مجموعه ای از واژگان بهتر است فرم و شکل الفبایی در نظر گرفته شود چرا که دسته بندی موضوعی واژگان بسا که موجب آمیختن حیطه واژه نامه و اصطلاح نامه شود امری که در نهایت منجر به نقض غرض خواهد شد. لذاست که الفبا در وهله اول به صورت الفبایی در صدد بر امده است تا این واژگان را جمع اوری کرده و در دختواره خود در اختیار عموم پژوهشگران قرار دهد.