کتابخانه مجازی الفبا
ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی PDF
کد خبر : 200675
تاریخ انتشار : 31 اردیبهشت 1399 18:10
تعداد مشاهدات : 1577

راه اندازی بخش متون مرجع

بخش متون مرجع در سایت الفبا راه اندازی شد

کتابخانه مجازی الفبا طرحی را برای شناساندن و بارگذاری کتب مرجع در چند زمینه علوم انسانی آغاز کرده است. اما این بارگذاری و شناساندن صرفا مانند سایر طرح های الفبا با ساختاری منسجم همراه خواهد بود. در این زمینه نیز لاجرم پای درختواره ها به میان خواهد آمد و گویی کتب مرجع نیز، همین که فهرست آنها را پیاده کنید ، خود به خود درختی از موضوعات را تشکیل خواهند داد. لازم به ذکر نیست که در سایت های فارسی کمبودی آزار دهنده در رابطه با شناخت بسیاری از کتب به نگارش در آمده در فرهنگ و تاریخ جهان اسلام وجود دارد . در کمتر جایی و شاید در هیچ جا نمی توان فهرستی جامع از کتاب شفا (اعم از منطق و الهیات و ریاضیات و طبیعیات) یا فهرستی کامل از کتاب شرح مواقف را یکجا پیدا کرد . این به علاوه ی مشکلاتی است که متاسفانه در خود فهرست های چاپی چنین کتبی نیز وجود دارد.

در زمینه کتب دینی ادیان مختلف نیز همین کمبودها به چشم می خورد. باز باید گفت که در کمتر جایی از سایت های فارسی می توان به سهولت دریافت که قضیه هبوط آدم یا سفر یهودیان به سینا یا خروج عیسی (ع) از جلیله در کدام باب و فصل تورات یا انجیل واقع شده است یا مضمامین فصول و ابواب یسناها چیست  . 

الفبا بدین سان در صدد است که تا به سهم خود قدمی در راه جبران این کمبود برای سهولت دسترسی به این کتب توسط دانشجویان و محققان و اساتید بردارد و در عین حال یک راهنما و یک آموزاننده­ی اینترنتی پدید آورد که افراد را برای یادگیری موضوعات اساسی راهنمایی کند. بدون شک این کار نیازمند دقت فراوان و زحمت بسیار و یافتن ساختارهای متناسب است.

برای دیدن بخش در حال تکمیل متون مرجع در سایت الفبا می توانید به درختواره سایر موضوعات، بخش متون مرجع مراجعه کنید.

امید است که الفبا با این کار سهمی هر چند اندک در پیشبرد امور پژوهشی محققان و اندیشمندان سراسر کشور داشته باشد.