کتابخانه مجازی الفبا
ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی PDF
کد خبر : 199639
تاریخ انتشار : 2 شهریور 1396 23:13
تعداد مشاهدات : 3347

تازه های کتاب: کتاب «جایگاه اهل بیت (ع) و پاسخ به سَلَفی ها»

کتاب «جایگاه اهل بیت (ع) و پاسخ به سَلَفی ها» نوشته الیاس قاسم اف روانه بازار نشر شد. «فضائل اهل بیت (ع)»، «فضائل امیرالمومنین (ع)»، «فضائل حضرت زهرا (س)»، «فضائل مشترک امام حسن و امام حسین (ع)»، «امامان پس از امام حسین (ع)» و «حضرت مهدی (عج)» فصل های کتاب هستند.
🔹 الیاس قاسم اف در کتاب «جایگاه اهل بیت (ع) و پاسخ به سَلَفی ها» با استفاده از احادیث کتاب های اهل سنت و تصریح محدثین اهل سنت و سلفی بر صحت و تواتر آن، فضائل اهل بیت (ع) را درشش فصل تدوین کرده است.
کتاب «جایگاه اهل بیت (ع) و پاسخ به سلفی ها» در 672 صفحه با شمارگان 300 نسخه به بهای 35 هزار تومان از سوی انتشارات نورالأمین راهی بازار نشر شده است.

🔹 کتاب «جایگاه اهل بیت (ع) و پاسخ به سلفی ها» تالیف الیاس قاسم اف، با استفاده از احادیث و اخبار کتاب های اهل سنت در زمینه فضائل اهل بیت (ع) در شش فصل به گونه ای تنظیم شده که خواننده با مطالعه و آگاهی از آن احادیث و تصریح محدثین اهل سنت و سلفی بر صحت و تواتر آن، شکی برایش باقی نماند که دین اسلام، حضرت علی (ع) و اهل بیت (ع) را با این مقام های والا و صفات کامل دینی و علمی زینت بخشیده و بر دیگران برتری داده و آن ها را به عنوان الگو و رهبران بعد از پیامبر (ص) بر این امت اختیار کرده است. در این اثر هرجا از سوی سلفی ها از حیث سند و متن شبهه ای وارد شده، پاسخ مناسب به آن داده شده است.
 
🔹 «فضائل اهل بیت (ع)»، «فضائل امیرالمومنین (ع)»، «فضائل حضرت زهرا (س)»، «فضائل مشترک امام حسن و امام حسین (ع)»، «امامان پس از امام حسین (ع)» و «حضرت مهدی (عج)» فصل های کتاب هستند.
 
🔹 مولف در فصل نخست در بیان سخنان برخی از محدثان و مفسران اهل سنت درباره آیه تطهیر، آورده است: «برخی محدثان و مفسران اهل سنت به صراحت گفته اند که آیه تطهیر درباره پیامبر، علی، فاطمه، حسن و حسین (ع) نازل شده است؛ مانند: «1- سمعانی می گوید: ابوسعید خدری، ام سلمه و بسیاری از تابعین از جمله مجاهد و قتاده، معتقدند آیه تطهیر درباره اهل بیت پیامبر (ص) نازل شده است و اهل بیت پیامبر (ص) عبارتند از: علی، فاطمه، حسن و حسین (ع) (تفسیر سمعانی، ج 4، ص 282؛ تفسیر بغوی، ج 3، ص 528). 2- طبری (متوفا 310 ق) در تفسیرش درباره مصداق اهل بیت در آیه تطهیر می گوید: «برخی گفته اند که منظور از اهل بیت در این آیه، پیامبر، علی، فاطمه، حسن و حسین (ع) هستند.» وی در این بخش 13 حدیث از عائشه، ام سلمه، سعد بن ابی وقاص، ابوسعید خدری، واثله، انس بن مالک، ابوحمراء، عمر بن ابی سلمه و امام سجاد (ع) روایت کرده که معتقدند منظور از اهل بیت در آیه تطهیر، پنج تن هستند، سپس می گوید: «دیگران گفته اند که منظور، زنان پیامبر (ص) هستند و در این بخش فقط نام عکرمه خارجی را ذکر کرده است. (تفسیر طبری، ج 18، ص 65، ذیل آیه 33 احزاب)».
 
🔹 همچنین در بخشی دیگر از کتاب درباره «لزوم معرفت امام زمان (عج)» می خوانیم: «پیامبر اکرم (ص) فرمود: هرکس در حالی بمیرد که بیعت بر گردن نداشته باشد، مانند مردم زمان جاهلیت از دنیا رفته است. این حدیث از ابن عباس، عامر، معاذ، ابن عمر و معاویه نقل شده و مُسلِم در «صحیح» آن را با سه سند نقل کرده است. این دو حدیث و حدیث دیگری با لفظ «هر کس امام زمانش را نشناسد...» در کتاب های مکتب اهل بیت (ع) نیز وارد شده و از مسلمات است. ابونعیم و شعیب ارنؤوط در حاشیه «صحیح» ابن حبان سند این حدیث را صحیح دانسته اند. از اخبار اسلامی استفاده می شود که امام و خلیفه در هر زمان تنها یک نفر باید باشد و دو خلیفه در یک زمان مشروعیت ندارد؛ زیرا پیامبر اکرم (ص) در حدیث صحیح فرمود: «هرگاه با دو خلیفه بیعت شد، دومی را بکشید.» این حدیث از ابن مسعود، ابوسعید خدری، ابوهریره، انس، ابن زبیر و معاویه نقل شده است. اهل سنت و سلفی ها نیز با استفاده از این حدیث و احادیث دیگر و آیات قرآن تاکید کرده اند که باید در هر زمان یک امام باشد.»

🔘 منبع: ایبنا