کتابخانه مجازی الفبا
ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی PDF
کد خبر : 199634
تاریخ انتشار : 24 مرداد 1396 12:30
تعداد مشاهدات : 1331

تازه های کتاب: «اعتقادات شیعه از نگاه حضرت عبدالعظیم حسنی»

کتاب «اعتقادات شیعه از نگاه حضرت عبدالعظیم حسنی»به قلم «سید محمد باقرمیر دامادی» روانه بازار نشر شد:
📢به گزارش خبرگزاری شبستان چاپ نخست کتاب« اعتقادات شیعه از دیدگاه حضرت عبدالعظیم حسنی» به قلم «سید محمد باقر میردامادی» را انتشارات «اندیشه مولانا» برای نخستین بار در سال جاری چاپ کرده است.
به گزارش خبرنگار کتاب شبستان، این اثر درآغاز به خلاصه دستورات اسلام در سه بخش اصول دین، فروع دین، اخلاق اسلامی، اشاره به فلسفه برخی از احکام و... می پردازد. نویسنده در بخش دیگری از اثر به شناخت نامه حضرت عبدالعظیم پرداخته و توضحیاتی درباره نام مبارک ایشان تولد ، فرزندان و غیره را ارایه می دهد. وی همچنین توضیحاتی درباره مقصود از برابری زیارت عبدالعظیم با زیارت سید الشهداء و حکمت این برابری ارایه می کند و درباره مهاجرت ایشان به ری و علت وفات و محل دفن نیز به روشنگری هایی برای خواننده می پردازد .
 در بخش های دیگر کتاب سید محمد میردامادی در تلاش است که به ارایه توضیحاتی درباره توحید، عدل، نبوت، امامت، معاد که از اصول پنج گانه دین هستند بپردازد. چهل حدیث شریف در مورد گناهان کبیره را بیان می کند.
 در آغاز این کتاب می خوانیم :
«دین مقدس اسلام کامل ترین ادیان الهی و قرآن مجید جامع ترین کتب آسمانی است. آنچه که جامعه انسانی بدو نیاز دارد و زندگی انسان ها به آن ها بستگی دارد و حکم آن در آموز های دین اسلام و قرآن مجید بیان گردیده است و تکلیف آنان نسبت به آنها روشن شده است و در این زمینه هیچ ناگفته ای وجود ندارد. خدای سبحان در قرآن کریم در ضمن آیاتی این مطلب را یادآوری کرده است که اینک برای نمونه به آیه اشاره می گردد.
خدای متعال در آیه ای می فرماید: «لا رطب ولا یابس الا فی کتاب مبین»هیچ خشک و تری نیست مگر درآن حکم خدا وجود دارد. منظور از "رطب" و" یابس" همه نیازهای جامعه انسانی است. بنابراین اسلام تنها دینی است که همه اموردینی ودنیایی انسان ها را مشخص و معین و سعادت و خوشبختی آنها را تضمین فرموده است و همین رمزخاتمیت پیامبر بزرگوار و اعجاز قرآن مجید است. از این روست که در قرآن در سوره آل عمران می فرماید: « ان الدین عند الله الاسلام » به یقین تنها دینی که مورد پذیرش خدا ، اسلام است...»
اما عبدالعظیم حسنی کیست که باید درباره وی کتاب نوشت و از برابری زیارت او با زیارت سید الشهداء سخن گفت:احمد بن علی نجاشی (یکی از بزرگان علم رجال)، دربارهٔ نسب حضرت عبدالعظیم می نویسد: «هنگامی که جنازه او را برای غسل برهنه می کردند، در جیب لباس وی نوشته ای یافت شد که در آن، نسبش، این گونه نوشته شده بود: من ابوالقاسم، عبدالعظیم بن عبدالله بن علی بن حسن بن زید بن علی بن حسن بن علی بن ابی طالب هستم. بر این اساس این نسخه باید میان وی و امام حسن (ع) پنج نفر واسطه وجود داشته باشد. پس رواست که درباره او سخنانی این چنین بیان شده باشد.
در جایی از کتاب (صفحه40) درباره اجتهاد وی چنین آمده است:«حضرت عبدالعظیم درعصر خود مجتهد توانمندی بوده است که بر اساس اصول و قواعدی که از اهل بیت(ع) در اختیارداشته، می توانسته دیدگاه های اسلام ناب را در زمینه های مختلف اعتقادی و علمی، استخراج کند و به پرسش های مردم پاسخ گوید. بنابراین ایشان تنها یک محدث و راوی احادیث اهل بیت(ع) نبوده است بلکه از علمای بزرگ خاندان رسالت بوده که پس از معصومان ، توان پاسخگویی به مسایل علمی را داشته و توانمندی علمی اش مورد تایید و تصدیق امام هادی (ع) قرار گرفته است...»
در بخشی دیگری از این کتاب با عنوان معاد ومتعلقات آن ازدیدگاه قرآن واعترافات حضرت عبدالعظیم(ع) می خوانیم:
«سپس حضرت عبدالعظیم الحسنی در مورد مسئله معاد و متعلقات آن که یکی از اصول دین اسلام است فرمود من معتقد هستم که معراج و مرگ حق است و همه انسان ها در روز واحدی (به نام روز قیامت) زنده می شوند و به حساب اعمال آنها رسیدگی می شود.
نیکان وصالحان در بهشت جاویدان جای می گیرند و بدان و گناهکاران به دوزخ فرستاده خواهند شد. خداوند صراحتا در قرآن مجید در چند آیه اشاره فرموده است. سپس آن حضرت فرمود:" من فرائض دینی و واجبات عملی را که نماز و زکات و روزه و حج وجهاد و امر به معروف و نهی از منکر را معتقد هستم و عمل به آنها را واجب می دانم." پس از آن امام هادی(ع) فرمودند همین است دین خدا آن دینی که خدا بر بندگان خوب راضی می باشد. پس شما بر این عقاید ثابت قدم باش وخداوند تو را بر این اعتقادات در دنیا و آخرت ثابت قدم بدارد...»     
کتاب« اعتقادات شیعه از دیگاه حضرت عبدالعظیم حسنی» به قلم «سید محمد باقر میردامادی» از سوی انتشارات «اندیشه مولانا» برای نخستین بار در تابستان امسال به  چاپ رسیده است.

🔘 منبع: خبرگزاری شبستان