کتابخانه مجازی الفبا
ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی PDF
کد خبر : 199622
تاریخ انتشار : 11 مرداد 1396 15:40
تعداد مشاهدات : 2241

چهاردهمین همایش بین المللی دکترین مهدویت که با عنوان «مهدویت محور مشترک مذاهب اسلامی»

چهاردهمین همایش بین المللی دکترین مهدویت که با عنوان «مهدویت محور مشترک مذاهب اسلامی» به همت موسسه آینده روشن برگزار می شود، در سه محور اصلی مرتبط با مهدویت فراخوان شد.
📢 به گزارش خبرگزاری فارس از قم، چهاردهمین همایش بین المللی دکترین مهدویت با عنوان مهدویت محور مشترک مذاهب اسلامی در اردیبهشت ماه سال 97 مقارن با شعبان 1439 برگزار می شود.

علاقمندان به شرکت در این همایش بین المللی باید در سه محور اصلی اصالت مهدوی، مهدویت و آینده جهان و حکومت مهدوی نسبت به تهیه و نگارش مقاله اقدام کنند.

مسوولین اجرایی این همایش برای سهولت کار محققان و پژوهشگران هر محور اصلی را به چند شاخه جزئی تقسیم کرده تا بتوانند نسبت به نوشتن مقالاتی جامع که هدفی مشخص را دنبال می کنند، دست یابند.

محور نخست مقالات این همایش از سوی شورای سیاستگذاری؛ اصالت مهدویت نام گرفته که به 6 شاخه جزئی آینده جهان از منظر قرآن، امام مهدی(عج) در تفاسیر مذاهب اسلامی، جایگاه اعتقاد به امام مهدی(عج) در منابع روایی مذاهب اسلامی، بررسی تطبیقی وجوه مشترک روایات مهدوی در مذاهب اسلامی، امام مهدی(عج) در آراء اندیشمندان مذاهب اسلامی و ویژگی های امام مهدی(عج) در منابع روایی مذاهب اسلامی تقسیم می شود.

دومین محور مقالات این همایش مهدویت و آینده جهان نام دارد که به چهار شاخه وضعیت جامعه بشری در آستانه ظهور، حوادث عصر ظهور در روایات مذاهب اسلامی(سفیانی، خسف بیداء، فتح بیت المقدس، نزول حضرت عیسی و...)،حکومت امام مهدی(عج) و جهان در عصر حاکمیت امام مهدی(عج) (عدالت، امنیت، رفاه، آبادانی، گسترش علوم و...) تقسیم می شود.

کارکردها نیز سومین محور مقالات این همایش است که شامل پنج شاخه تغییر در نگرش به جهان و تاریخ، اصلاح و تغییر رفتارهای فردی و اجتماعی، ایجاد انقلاب و حرکت های سیاسی،تغییر در نگرش به جامعه آرمانی و ارائه چشم انداز برای جوامع معاصر، می شود.

با توجه به اینکه مهدویت امری اصیل و ریشه دار و مورد اتفاق مذاهب مختلف اسلامی است طرح این اندیشه بالنده و مورد اتفاق و تبیین ابعاد و کارکردهای آن می تواند مسلمانان را در دست یافتن به اهداف مورد نظر دین و وحدت جوامع اسلامی یاری دهد که در این راستا مؤسسه آینده روشن (پژوهشکده مهدویت) با همکاری مجمع تقریب مذاهب اسلامی چهاردهمین همایش بین المللی دکترین مهدویت را به این موضوع مهم اختصاص داده است تا گامی در راستای تقریب بین مذاهب اسلامی برداشته باشد.

لازم به ذکر است مقالات برتر در پایگاه استنادی علوم جهان اسلام ISC  نمایه گذاری می شود و به مقالات برتر رتبه فرهنگی دانشگاه تعلق می گیرد و مقالات باید حداکثر تا تاریخ 10 اسفند سال 96 به دبیرخانه همایش واقع در قم- خیابان صفائیه کوچه 25 پلاک 27 اسال کنند.
علاقمندان می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر به پایگاه اینترنتی mahdaviat-conference.com مراجعه کنند.

🔘 منبع: خبرگزاری فارس از قم